KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Knjige o usvajanju

+14
filipa.panko
milkyway
tesliana
snedra
Wistar
nina :)
Shizika
Cranberry
pudza
HappyGirl
jecab
Struzzo
Sara
ciklama
18 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od HappyGirl 12/2/2011, 18:01

Simona da li si pročitala nastavak? Jeste užasno i bolno ali mislimda vredi prčitati naravno kad čovek može i misli da treba. Pitala sam da li su izdali i poslednji treći deo ali nažalost nisu.Moraću da naručim iz inostranstva.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Simona 14/2/2011, 08:24

Happy,
nisam procitala. Drug mi je kupio samo prvi deo a i nesto sam stalno u obavezama pa kad citam gledam da bude neka laksa literatura. Ali planiram uskoro da je kupim i procitam. Drugi deo je pretpostavljam i laksi, onaj najgori deo je valjda prosao... No i ja mislim da je vredno knjigu/e procitati. Pominjala sam je i u skoli roditeljstva da preporucim i ostalim buducim roditeljima. Mislim da sam vec pisala da knjiga moze da pomogne u odgovoru na neka pitanja iz skole - ko su deca koju mozete usvojiti, odakle ona dolaze i sl...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od HappyGirl 14/2/2011, 09:12

Moram da te razočaram, nažalost. Drugi je teži nego prvi , barem sam ga ja tako doživela jer sada detaljnije opisuje neke užase i nove događaje. A opet u nekim delovima je lakši...Da, meni je knjiga u mnogome pomogla da razumem neke stvar.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Simona 14/2/2011, 09:26

Auuu... sad cu da odlozim kupovinu knjige Very Happy Bar dok ne prodju ove obaveze pa da budem u malo boljem raspolozenju da me citanje ne ubedaci skroz Wink Javljam se kad procitam sa utiscima svakako...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od HappyGirl 14/2/2011, 21:07

poljubac
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od pudza 14/4/2011, 15:21

Na internetu sam pronašla američki časopis Adoptive Families sa puno korisnog sadržaja za usvojitelje. Dole se nalazi link ka tekstovima u pdf-u na sajtu Adoptive Families koji su se meni lično svideli:

http://www.adoptivefamilies.com/clip.php
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Cranberry 16/7/2011, 18:46

Mozda nekom moze da pomogne i knjiga Dzoane Trolop "Brat i sestra". U pitanju je fikcija, znaci ne bavi se prakticnim pitanjima u vezi usvajanja dece, ali je vrlo interesantno stivo.
Radi se o dvoje mladih ljudi koji imaju svoje porodice, a oboje su usvojeni, imaju razlicite bioloske roditelje ali su odrasli u istoj porodici. Brat i sestra su izgradili vrlo lep medjusobni odnos, njihove nove porodice su jako bliske, a sve zahvaljujuci divnim ljudima koji su ih usvojili.
Preporucujem svima.
Cranberry
Cranberry

Broj poruka : 212
Datum upisa : 11.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Simona 28/7/2011, 19:05

Hvala Cranberry :)

Evo pronasla sam gde je ima, opis je sledeci:



Svima nam je potrebno da znamo odakle potičemo, gde pripadamo. Za Natali i Dejvida ova potreba je nužnija nego za većinu ljudi, zato što su njih dvoje usvojeni. Odgajili su ih isti roditelji, ali rodile različite majke. Odrasli su silovito vezani jedno za drugo, kao brat i sestra.

Njihova odluka da se, u kasnim tridesetim, upuste u potragu za pravim majkama mučna je i složena. Ona silno i na trenutke bolno utiče na njihove životne partnere i ljude s kojima rade, a ponajviše na dve žene koje su ih pre mnogo godina dale na usvajanje, i koje su od onda stvorile nove živote, čak rodile i drugu decu.

Saosećajno i dovitljivo istražujući glavnu temu usvajanja, Džoana Trolop nam dokazuje da je čarobnica. Svojim raskošnim pripovedanje, istovremeno i nemilosrdnim i dražesnim, spisateljica nam otkriva neverovatne izazove koji leže u samom srcu naših običnih života.

„Očaravajuća knjiga – pronicljivo proučavanje psiholoških i porodičnih pojedinosti.”

Daily Telegraph

„Vešto, vešto, vešto... dotiče samu srž jedne savremene dileme.”

Daily Mail


„Nežna poput Džejn Ostin, oštra poput Emili Bronte. Džoana Trolop je izvanredna!”

Fej Veldon, Mail on Sunday
http://www.laguna.rs/index.php?m=naslov&id=617

Moracu da je kupim i procitam pa vam javljam utiske....
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Simona 18/8/2011, 23:28

Procitala sam knjigu "Brat i sestra" u medjuvremenu. Nije losa, ja sam je jako brzo procitala... ali malo je neuverljiva, bar meni. Nekako se vidi da nije istinita, ne mogu ni da objasnim zasto. Moguce da je tesko uziveti se u te situacije onima koji nisu u njima. Npr knjiga "Dete zvano to" je mnogo strasnija, ja sam i danas pod utiskom kad pomislim na nju... Ali tu istinitost izbija iz nje, i rane, i kako ih prevladati... Nju bih preporucila svakom usvojitelju, narocito ako znate da je dete bilo zlostavljano.

Danas sam kupila i knjigu "Sta je tacno ljudska genetika", na prvi pogled mozda ce vam delovati kakve to veze ima sa usvajanjem ali ima Wink Jos ne pricam o ovoj temi sa sirim krugom ljudi ali i ovoliko koliko pricam nailazim na svakojake predrasude. Meni je sasvim jasno da je dete koje cemo usvojiti nase... ali mozda ce mi i ono samo postavljati neka pitanja a i tu su ljudi sa svojim komentarima, do duse njih nisam duzna da obrazujem, niti im objasnjavam, ali znanje o necemu nikad ne skodi i moze da nas ucini samo jacim ... Genetika me ne zanima nesto pa da uzmem neku strucnu literaturu pa citam ne znam koliko ali ako su u ovoj knjizici izvukli bitno i osnovno dobro ce mi doci...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Shizika 19/8/2011, 00:12

"Dete zvano to" sam dobila na poklon od (sada bivshe) prijateljice, nisam se usudjivala da prochitam niti stranicu jer nije fikcija, odmah sam dala knjigu u charity shop. To je toliko nesebichno da taj chovijek pomaze drugima da zalijeche tako strashne rane.
Ja se ponekad zachudim kad vidim svoje slike sa klincima koje chuvam, pochinjemo lichiti jedni na druge jer pravimo iste grimase! Very Happy A vremenom usvojimo i slichan pogled na Svijet. Naravno da ce dijete koje usvojite biti vashe, nekako mi se chini da se prepoznate isprva! yes
Shizika
Shizika

Broj poruka : 5408
Godina : 54
Datum upisa : 14.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Simona 19/10/2011, 23:37

Shizika,
verujem i ja da ce tako biti... no pisacu vam...

Htela sam da preporucim jos jednu knjigu, nema do duse veze sa usvajanjem nego sa razvojem deteta. Ne znam da li to vas brine ali ja ponekad razmisljam kako cu uskociti u vaspitanje i brigu o detetu koje ima dve, tri godine... Da je bilo biolosko roditeljstvo pa dok je trudnoca ja citam o bebama pa posle polako pratim dete i procitam nesto usput. A ovako odjednom starije dete, sta treba da zna a ja -muuuu. Pa onda posto ce dete zaostajati najverovatnije za decom slicnog uzrasta zbog boravka u ustanovi a ako ne znam sta treba da zna, ne znam ni u cemu zaostaje pa opet -muuuuu Laughing A nije mi se bas dalo da sad uzmem neke knjige pa da citam sve o uzrastu dve godine, pa tri... Tako da mi je ova knjigica bas zgodna, zove se Razvojna mapa, to je pregled u mentalnom razvoju dece od rodjenja do 6-7 god u izdanju Kreativnog centra. Do duse i u samoj knjizi pise da je to orijentaciono i da ne pokusavamo odrediti normalnost deteta prema tome. Ali meni otprilike za to i treba... Secam se i iz psihologije kad sam je nekad polagala da ima neka godina npr kad deca sticu znanje o dubini i lako mogu da je shvate dok u drugom dobu nema sanse... Ja sam pozaboravljala koji su to uzrasti kad sta se saznaje ali ovo dobro dodje da se podsetim i odmah uskocim u situaciju deteta i ne postavljam kao zadatke nesto sto je nemoguce... Knjigica je inace tanka,jeftina, samo pregled sta se po mesecima i godinama moze znati tako da vam je preporucujem :)
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Cranberry 20/10/2011, 08:21

Mislim da svi imamo iste ili bar slicne strahove kad je razvoj i nega deteta u pitanju. Ja sam u 6.mesecu i dosta se brinem da li cu umeti na najbolji nacin da se brinem o bebi - pelene, hrana, dojenje i slicne stvari. Ali jesi Simona u pravu kad kazes da je verovatno teze roditeljima koji dobiju vec veliko dete. Pogotovo ako nemas nekog bliskog sa detetom slicnog uzrasta pa da ti pripomogne kad zaskripi.
Doduse, hvala bogu pa postoji i ovaj forum Very Happy i za takve stvari.
Ne znam koliko se mozes osloniti na psihologe iz czsr, bar za neki savet kad ti zatreba? Vecina ih se pokaze skroz bezveze jos u postupku usvajanja. Kakav je bio vas psiholog?
Cranberry
Cranberry

Broj poruka : 212
Datum upisa : 11.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Simona 21/10/2011, 06:37

Cranberry,
Sto se znanja tice nas psiholog je odlican... Takodje mi je skroz "legao" u savetima koje je davao i poziciji na kojoj stoji a koja se poklapa sa mojom kad je vaspitanje dece u pitanju. Tako da sam ja jako zadovoljna skolom roditeljstva i kako je to izgledalo. Kad se zavrsi postupak usvajanja neki roditelji ostanu sa njima u kontaktu i ponekad im nesto jave ili nesto pitaju. I nama su rekli da mozemo da ostanemo u kontaktu iako sa zavrsnim casom usvajanja sve nase medjusobne obaveze prestaju. U pocetku ja sam i razmisljala tako... Medjutim kasnije sam se razocarala jer je nas postupak po meni neopravdano dugo trajao i pokazali su se kao neazurni, 11 meseci smo cekali na podobnost sto je jako dugo i mnogo duze nego sto oni objavljuju da postupak dobijanja podobnosti traje... Ali sto se strucnosti naseg psihologa tice ja sam ostala pri istom misljenju... A njihovu stranu ne znam zasto je to toliko trajalo, mozda da sam u njihovoj kozi shvatila bih... Tako da sada nemam neku zelju da ostajemo u kontaktu ali kad dodje nadam se do srecnog ishoda verovatno ce mi sve izgledati drugacije pa mozda i ostanemo...

A za tebe verujem da ces se snaci... bebe su tako slatke, ja ih bas tako male obozavam osmeh srce Ironija je da cu kod mog deteta bas taj bebeci period preskociti.... Ali mozda nista ne bih radila nego se samo igrala sa bebom lol! U svakom slucaju ja imam neku "teoriju" da beba vec ima licnost i da nije tacno da nista ne zna, samo ne ume da komunicira recima... Tako da ti zelim lepo vreme sa tvojom bebicom, opusti se koliko mozes i ne razmisljaj da li su bas svi sudovi oprani i tome slicno... Vazno da se ti i bebica lepo upoznate, igrate i zabavljate, naravno kroz citanje ces ti znati mnogo toga ali i beba ce da prica iako ne zna da prica... Ali ako se upoznate lepo cete se razumeti :) Tako bar ja mislim, a nadam se da ces nam pisati o vama pa da vidimo kakvo je tvoje iskustvo...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Cranberry 21/10/2011, 09:02

E poklopile su nam se teorije, ni ja ne mislim da je beba kao prazan list papira kad je dobijes pa roditelji oblikuju kako im se svidja. Primera je milion oko nas. Kad pogledas samo decu istih bioloskih roditelja koliko mogu da budu razlicita, a rasli su pod istim krovom, u istoj porodici...

Uvek se obradujem kad vidim da se nesto pise kod tebe i Mijaki u dnevniku, samo mi proleti kroz glavu "stigle bebe!". Dace Bog da i to docekamo brzo!
usne
Cranberry
Cranberry

Broj poruka : 212
Datum upisa : 11.05.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od pudza 21/10/2011, 11:16

Knjiga Vide Ognjenović "Preljubnici" je zanimljiva knjiga o mladoj ženi koja proba da nađe sopstveni identitet nakon saznanja da je usvojena i o problemima na koje nailazi.
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Simona 22/10/2011, 06:31

Cranberry,
stavila sam plusic na tvoj post - da bude bas tako kako kazes molitva

Pudza,
hvala, divna knjiga :)

I pokrece nesto o cemu ja cesto razmisljam... Ja jako postujem psihologiju i vidite da cesto pominjem skolu roditeljstva da ne zaboravim od dugog vremena sta smo tamo ucili ali... Ono sto mi se ne svidja je upravo ono sto se obradjuje u ovoj knjizi sto je navodis - svodjenje i normiranje svih nas... Gde je tu prica o jedinstvenosti svake osobe i puta? Konkretno opet jedno iskustvo iz skole roditeljstva... Psiholog nam je objasnjavao da ce dete jednog dana zeleti da potrazi biolosku majku, da otpocetka treba da smo pripremljeni na to, da budemo otvoreni, pomognemo detetu. Deca zele da zaokruze sliku o sebi i time se u nasem odnosu nece nista promeniti. E sad jedna od zena sa radionice je upitala sta ako mi sve tako postupamo -od pocetka dete zna da je usvojeno, podrzavamo ga da potrazi bioloske roditelje itd a ono ne zeli, nece? E tu je odgovor psihologa bio cisto psiholoski Laughing - ako nece nesto nismo dobro uradili. Da sve jesmo, htelo bi... Otprilike ja to shvatam kao mehanicko tumacenje ljudi, uneti su pravi sastojci i osoba treba da reaguje na pravi nacin... Ako ne reaguje ili nisu uneti pravi sastojci ili osoba nije normalna, nema trece... Kad procitate knjigu koju je Pudza preporucila jos vise cete se pitati...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od pudza 18/11/2011, 13:55

Kupila sam knjigu za decu Male prinzece od Pol Makene u izdanju Alnarija. Knjiga govori o 6 devojčica koje iz doma usvaja bogati grof (možda sam pogrešila titulu ). Čitava priča podseća pomalo na Pepeljugu. Nsam previše oduševljena knjigom ali kod nas nisam uspela da nađem ni jednu koja govori o usvajanju, a da je za decu. Ilustracije su lepe.
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od pudza 18/11/2011, 14:19

Na internetu sam našla link ka priči o maloj ptici Čoko koja živi sama i želi da ima mamu. Na kraju Čoko nalazi mamu.
Na internetu može da se kupi slikovnica sa pričom o Čokou. Priča se preporučuje za usvojenu decu u uzrastu od 1 do 3 godine, mada ja mislim da je odgovarajuća za bilo koji uzrast.
Priča je na engleskom. Evo linka:

mrjonathan.com/mxrm9files/AR/A%20Mother%20for%20Choco.pdf



pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Simona 18/11/2011, 16:07

Pudzo,
super za tu knjigu Male princeze... Ja tako nesto trazim, za dete... Mada dok moje dete dodje ko zna koliko knjiga ce se pojaviti... Postoje lepe slikovnice vezano za razvod, bas se lepo objasnjava za deciji uzrast. Mogli bi tako nesto da izdaju i za usvajanje...
Simona
Simona

Broj poruka : 8349
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 14.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od nina :) 18/11/2011, 21:57

pudzo gde si nasla tu knjigu i posto je
nina :)
nina :)

Broj poruka : 5182
Godina : 48
Datum upisa : 06.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od jecab 20/11/2011, 10:04

Drage moje ne mogu da verujem sta mi se sinoc desilo.Od kako imamo Djinu ja sam u velikoj potrazi za jednom knjigom koju su mi preporucili jedni usvojitelji.da vam ne pricam koliko i gde sam je sve trazila al od nje ni traga ni glasa.Knjiga se zove MEDVEDIC SRECKO i konacno sam je SLUCAJNO pronasla.Prodaje se na jednom sajtu ako neko od vas poznaje KUPINDO i kosta samo 400 dinara.razgovarala sam ni manje ni vise nego sa zenom koja ju je i napisala.Toplo preporucuje knjigu upravo za ovaj uzrast al takodje ima jos jednu knjigu o zove se ZASTO SAM USVOJEN koju je ona prevela i za uzrast je od 4,5 godina kada kako kaze ona pocinju silna pitanja kako,zasto,zbog cega.......Takodje kosta 400 dinara.Jedva cekam da stigne i da krenemo da je citamo.Jako sam srecna sto sam je pronasla jer znam koliko je ona drugima pomogla......
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od pudza 21/11/2011, 09:38

nina :) ::pudzo gde si nasla tu knjigu i posto je

Nina, knjigu Male prinzece sam kupila u knjižari Vulkan u Merkatoru u Novom Sadu. Platila sam je 999din. Tada je bila na sniženju. Cena pre sniženja je bila 1499 dinara.
pudza
pudza

Broj poruka : 158
Datum upisa : 26.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od jecab 22/11/2011, 21:14

Knjige su mi stigle i odusevila sam se.Djina je odmah pocela da vice kako je ona srecko!!!!!!!Prvi put kad sam je uzela citati plakala sam.Mnogo sam srecna sto sam uspela da je nabavim........ jumping jumping jumping
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Wistar 2/2/2012, 13:21

Jecab, porucila sam bas malopre knjige i treba da ih preuzmem u ponedeljak! Hvala ti na preporuci!!!
ljubav ljubav ljubav
Wistar
Wistar

Broj poruka : 300
Godina : 47
Location : Bg
Datum upisa : 04.11.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od jecab 2/2/2012, 17:43

Nema na cemu i drugi put!Ja znam kako se Djina ponasa od kad citamo tu knjigu jer medvedic srecko je namenjena za decu a ona druga je za nas roditelje.Svaki dan trazi da joj pricamo kako smo isli po nju i usput jos i gledamo slike.Ako je pitas dal te mama nosila u stomaku ona kaze ne nego u sicu(srcu)!Mala je ona jos da razume al joj bar nece biti strano.Jako mi je drago da si je uzela jer meni licno je jako dobra knjiga koja na konkretan nacin isprica celu nasu pricu kako je sve pocelo.Sve u svemu videces.Ja sam uzela jos jednu knjigu al na madjarskom jeziku i to je prica decaka od 4 godine.I ta je jako dobra samo cu je ja prevesti tako da jednog dana i Djina moze da je cita!!!!Bice ja se nadam jos knjiga o usvajanju jer ja mislim da nam one puno pomazu u onome sto nas ceka......Uzivaj u citanju!!!!!!
jecab
jecab

Broj poruka : 350
Godina : 49
Datum upisa : 28.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjige o usvajanju - Page 2 Empty Re: Knjige o usvajanju

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu