KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dijagnostički postupci

4 posters

Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Dijagnostički postupci

Počalji od HappyGirl 7/12/2007, 18:26

Dijagnostički postupci

U procesu lečenja neplodnosti bračni par treba da tesno sarađuje sa svojim lekarom kojiće im predložiti plan ispitivanja, vodeći pri tom računa da definitivni rezultati dođu za što kraće vreme. Postoji nekoliko standardnih testova koje je predložila i Svetska zdravstvena organizacija (SZO):

1. Analiza sperme partnera
2. Testovi ovulacije
3. histerosalpingografija (rentgensko snimanje materične duplje i jajovoda)
4. Hormonski profil menstrualnog ciklusa
5. Postkoitalni test (PCT)
6. laparoskopija i HISTEROSKOPIJA
(uvođenje optičkih instrumenata u trbušnu duplju ili u materičnu duplju kako bi se pod kontrolom oka stekao uvid u stanje jajovoda, jajnika, materice, male karlice i materične duplje)

Rukovodeći se pravilom da u dijagnostici idemo od jednostavnih ka komplikovanim, od
neinvazivnih ka invazivnim dijagnostičkim postupcima, prvi pregled koji
se predlaže je uvek mikroskopska,a po potrebi i biohemijska, analiza
ejakulata partnera.


Poslednji put izmenio HappyGirl dana 18/10/2010, 08:35, izmenio ukupno 4 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od HappyGirl 7/12/2007, 18:33

1. Analiza sperme partnera
Dijagnostički postupci Sper10

I pored činjenice da jajna ćelija može biti oplođena samo sa jednim spermatozoidom, potreban je veliki broj spermatozoida u ejakulatu da bi se taj cilj postigao. Od ukupnog broja vitalnih i morfološki ispravnih spermatozoida koji se u vreme ejakulacije nađu u ejakulatu, samo 1% će uspeti da pređe u kanal grlića materice, a mnogo manje će dospeti u jajovode.
U analizi ejakulata posebnu pažnju obraćamo na: količinu ejakulata, broj spermatozoida u 1 ml ejakulata, procenat progresivno pokretnih spermatozoida, procenat morfološki normalnih oblika spermatozoida.

Kriterijumi fertilne sperme bi bili sledeći:
1. 2,5-5 ml ejakulata
2. 20 -60 miliona spermatozoida u l ml ekajkulata
3. 50% i više progresivno pokretnih spermatozoida
4. 60% i više morfološki normalnih oblika spermatozoida

Ukoliko postoji napred navedeni nalaz pregleda ejakulata, označavamo ga kao NORMOZOOSPERMIA i takvog muškarca možemo isključiti kao mogućeg uzročnika bračne neplodnosti usredsređujući dalje pažnju na ženu.

U definiciji "abnormalnosti" nalaza sperme govorimo ukoliko rezultati odstupaju od napred navedenih kriterijuma pa može biti u pitanju:

Problemi koji mogu da dovedu do steriliteta muškarca

1. Hipospermia ( kada je ukupna količina ejakulata manja od 1,5 ml )
2. Hiperspermia ( kada je ukupna količina ejakulata veća od 5,5 ml )
3. Oligozoospermia ( kada je broj spermatozoida manji od 20 mil. u 1 ml ejakulata)
4. Astenozoospermia ( kada je broj progresivno pokretnih spermatozoida manji od 40%)
5. Teratozoospermia (kada postoji ukupno više od 40% morfološki abnormalnih spermatozoida u ejakulatu)
6. Necrozoospermia (kada su spermatozoidi u ejakulatu nepokretni "mrtvi")
7. Azoospermia ili Aspermia ( odsustvo spermatozoida u ejakulatu)
8. Pospermia (ukoliko se nađe veliki broj leukocita u ejakulatu)

Sve napred navedeno može biti uzrok neplodnosti muškarca.


Poslednji izmenio dana 9/12/2007, 20:52, izmenjeno ukupno 1 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od HappyGirl 7/12/2007, 18:44

2. Testovi ovulacije Dijagnostički postupci Test10

Ovulacija i oslobađanje zrele jajne ćelije iz jajnog folikula predstavlja značajan preduslov da do trudnoće dođe. Da bismo ustanovili da li postoji ovulacija, sprovodimo testove ovulacije koji će nam dati odgovor na to pitanje. U ovoj fazi ispitivanja zadovoljavamo se odgovorom da li ovulacija postoji ili ne, pri čemu nam nije bitno kada se ona i zbila.

Testovi koje će lekar predložiti najčešce su:

  • Test merenja bazalne telesne temperature
  • Dijagnostički postupci Baz10
Pod menstrualnim ciklusom podrazumevamo hormonski regiulisanu aktivnost jajnika čiji je cilj sazrevanje jajne ćelije, njeno oslobađanje iz folikula i generisanje njene sposobnosti da bude oplođena ( FIZIOOLOGIJA MENSTRUALNOG CIKLUSA).Tokom menstrualnog ciklusa jajnik proizvodi dva hormona. estrogen, koji je dominantan hormon u prvoj fazi ciklusa, i Progesteron, koji je dominantan hormon u drugoj fazi ciklusa. Progesteron se stvara u žutom telu nastalom na mestu prsnutog folikula iz koga je oslobođena jajna ćelija. Progesteron ima sposobnost da povećava ćelijsku aktivnost svih ćelija u organizmu žene. Ta aktivnost uslovljava oslobađanje energije što se ogleda porastom telesne temperature za čitavo vreme predominacije Progesterona. Test se zasniva na beleženju telesne temperature u toku svakog dana za vreme menstrualnog ciklusa, počev od prvog dana ispitivanog ciklusa do prvog dana narednog ciklusa. Ukoliko je testirani ciklus bio ovulatoran u drugoj polovini menstrualnog ciklusa (vreme posle ovulacije i početka funkcije žutog tela), telesna temperatura će porasti i biti veća za O,6-1 stepen celzijusa. Takvu bazalnu temperaturu nazivamo bifazičnom bazalnom temperaturom i siguran je znak da se prethodno desila ovulacija.

bazalna temperatura se meri uvek ujutro pre ustajanja iz kreveta, uvek sa istim toplomerom na istom mestu (pod jezikom) uz pripremu toplomera pre spavanja. Veoma je značajno da se poštuju ovi uslovi jer svaka radna aktivnost povećava mišicni metabolizam koji za posledicu može imati porest telesne temperature pa vrednosti koje bi tada dobili ne bi bile validne za donošenje zaključaka.

Posle ovulacije na mestu folikula iz koga je oslobođena jajna ćelija dolazi do stvaranja žutog tela koje počinje sa produkcijom Progesterona dva dana posle ovulacije. Progesteron ima u to vreme ključnu ulogu u pripremi sluznice materice za prihvat embriona. Određivanjem nivoa Progesterona u krvi (18-24 dan ciklusa u zavisnosti od dužine menstrualnog ciklusa) dobijamo uvid da li je ovulacije bilo ili ne. Postovulatorne vrednosti Progesterona u krvi su znak da se ovulacija desila. Razne laboratorije imaju svoje referentne vrednosti u zavisnosti od testova koje upotrebljavaju za određivanje nivoa Progesterona u krvi. U nalazima koji se dobiju navedene su te vrednosti pa je interpretacija rezultata laka.


  • Određivanje nivoaProgesterona u drugoj fazi menstrualnog ciklusa Dijagnostički postupci Nivo10
Posle ovulacije na mestu folikula iz koga je oslobođena jajna ćelijadolazi do stvaranja žutog tela koje počinje sa produkcijom Progesterona dva dana posle ovulacije. Progesteron ima u to vreme ključnu ulogu u pripremi sluznice materice za prihvat embriona. Određivanjem nivoa Progesterona u krvi (18-24 dan ciklusa u zavisnosti od dužine menstrualnog ciklusa) dobijamo uvid da li je ovulacije bilo ili ne.
Postovulatorne vrednosti Progesterona u krvi su znak da se ovulacija desila. Razne laboratorije imaju svoje referentne vrednosti u zavisnosti od testova koje upotrebljavaju za određivanje nivoa Progesterona u krvi. U nalazima koji se dobiju navedene su te vrednosti pa je interpretacija rezultata laka.


  • Histološki pregled isečka sluznice materice, u drugoj polovini menstrualnog ciklusa, dobijen biopsijom sluznice.
Pod uticajem Progesterona prethodno izgrađena sluznica materice trpi sekretornu transformaciju. Sekretornatransformacija je neophodna da bi se sluznica materice pripremila za prihvat embriona. Ako se u drugoj fazi menstrualnog ciklusa uzme mali deo sluznice, postupkom koji zovemo endometrialna biopsija (EB) i dobijemo odgovor da se radi o SEKRETORNO TRANSFORMISANOJ SLUZNICI MATERICE, to će biti siguran znak da je ovulacije bilo.


Poslednji put izmenio dana 9/12/2007, 21:01, izmenio ukupno 3 puta
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od HappyGirl 7/12/2007, 19:02

3. Histerosalpingografija (HSG, ili rendgenski snimak materične šupljine i jajovoda)

Ukoliko prethodno izvedeni testovi ne ukažu na osnovni uzrok neplodnosti, biće predložena histerosalpingografija. Ovo ispitivanje se vrši u prvoj polovini menstrualnog ciklusa ubrizgavanjem jodnog kontrasta kroz kanal grlića materice u materičnu duplju i jajovode. Na osnovu napravljenog snimka u mogućnosti smo da
procenimo anatomsko stanje materične duplje i jajovoda i zaključimo da li su te značajne anatomske strukture reproduktivnog trakta odgovorne za neplodnost koju ispitujemo. U oko 30% svih urađenih HSG snimaka nismo u mogućnosti da damo odgovor na to pitanje zbog teškoća u interpretaciji nalaza. U tim slučajevima, ukoliko posle HSG-a u roku od 4-5 meseci ne dođe do spontane trudnoće, savetujemo
LAPAROSKOPIJU kao definitivan ali i najinvazivniji dijagnostički postupak.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od HappyGirl 7/12/2007, 19:13

5. Postkoitalni test (PCT)
Ovaj test nam daje uvid u interreakciju spermatozoida sa cervikalnom sluzi. Test se izvodi u sredini menstrualnog ciklusa, 12-14 dan ciklusa, kada postoje optimalni uslovi u cervikalnom kanalu za dugo održavanje vitalnosti spermatozoida.
Pacijentima se savetuje da imaju seksualni odnos u to vreme i da se na pregled jave najranije tri sata posle toga. Uzima se mala količina cervikalne sluzi iz gornjih delova cervikalnog kanala i pod mikroskopom se vrši procena nalaza.
Procenjujemo broj spermatozoida prodrlih u cervikalni kanal, tip njihove pokretljivosti, njihovu vitalnost, što je od neprocenjive vrednosti u proceni oplodne sposobnosti spermatozoida. Poskoitalni test nam može dati naznake postojanja antispermatozoidnih antitela u cervikalnoj sluzi,što može biti dodatan veoma ozbiljan uzrok neplodnosti. Ukoliko u cervikalnoj sluzi lekar verifikuje postojanje skupina slepljenih, u mestu pokretnih ili nepokretnih spermatozoida, savetovaće određivanje
titra antispermatozoidnih antitela u cervikalnoj sluzi i u samom ejakulatu.

antispermatozoidna antitela
Svaki čovek ima urođeno razvijen imunološki, odbrambeni mehanizam, koji štiti njegov integritet od štetnih spoljašnjih uticaja. Ukoliko na bilo koji način dođe do prodora takvih agenASA u organizam, aktiviraće se imunološki odbrambeni sistem stvarajući
specifična antitela čiji je zadatak da eliminiše i neutrališe njego štetni uticaj. Spermatozoidi, kao belančevinaste strukture,predstavljaju stranu belančevinu za organizam žene. Ukoliko iz bilo kog razloga dođe do kontakta belančevinskih struktura spermatozoida sa imunološkim sistemom kod žene, on će te strukture "prepoznati" kao stranu belančevinu i započeti sa proizvodnjom specifičnih antispermatozoidnih antitela (ASA). Antispermatozoidna antitela mogu biti stvorena kao posledica sistemskog imunološkog odgovora na kontakt sa antigenima spermatozoida ili kao posledica lokalnog imunološkog odgovora na te antigene.

U prvom slučaju postoje cirkulišuća antitela koja će biti izlučena putem produkata žlezdanog epitela kanala grlića materice, materične sluznice ili žlezda sluznice jajovoda. Zahvaljujući tome čitav reproduktivni trakt žene biće prekriven antispermatozoidnim antitelima. Ukoliko se spermatozoid nađe u takvoj sredini antitela će se vezivati za njegovu površinu, učiniti ga nepokretnim i onemogućiti njegov prodor prema jajnoj ćeliji.

U drugom slučaju antispermatozoidna antitela će biti stvorena lokalno užlezdanom
tkivu kanala grlića materice. Ukoliko se to desi, već u prvom kontaktu spermatozoida sa cervikalnom sluzi doći će do njegove imobilizacije i sprečavanja daljeg prodora prema jajovodu. U oba slučaja do oplodnje jajne ćelije neće doći. Takvu neplodnost označavamo NEPLODNOŠĆU IMUNOLOŠKOG POREKLA.
Kao i kod žene i imunokompetentni sistem muškarca reaguje na isti način ukoliko dođe do prodora spermatozoida ili njihovih delova u taj sistem. Samo na prvi pogled taj imunološki odgovor može izgledati nelogično, međutim razlog za to je sasvim
logičan. U toku embrionalnog razvoja paralelno sa stvaranjem sopstvenih belančevinskih sistema svaki organizam paralelno razvija i mehanizam prepoznavanja sopstvenih belančevina, dakle stvara imunotoleranciju na njih. Ukoliko tog mehanizma ne bi bilo, dolazilo bi do autoimune destrukcije uz nesagledive posledice po organizam. Spermatozoidi kao specifične belančevinaste strukture počinju da se stvaraju u testisima tek u pubertetu, pa ukoliko dodje do njihovog prodora u
imunokompetentni sistem muškarca, on ih prepoznaje kao "stranu belančevinu" i tako se prema njoj ponaša. Stvaraju se autoimuna antitela koja neutrališu spermatozoide jer se još u semenoj tečnosti nakon ejakulacije za njih vezuju ASA koja se tu nalaze. Rezultat će biti smanjena pokretljivost spermatozoida i nemogućnost njihovog prodora prema jajnoj ćeliji.
Ukoliko na osnovu PCT-a ili pojave skupina slepljenih spermatozoida u semenoj tečnosti posumnjamo na imunološki problem, uradiće se testovi čiji je zadatak da otkriju anstispermatozoidna antitela u krvi oba partnera u cervikalnoj sluzi ili semenoj tečnosti. Današnji testovi su visoko specifični pa se dijagnoza može postaviti brzo i sigurno, što je od velikog značaja za usmeravanje terapijskih postupaka.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od HappyGirl 7/12/2007, 19:22

6. Laparoskopija i histeroskopija

Laparoskopija
je danas često primenjivan dijagnostičko-terapijski postupak u lečenju
bračne neplodnosti. To je operativni postupak gde se u trbušnu duplju uvodi optički instrument koji nam omogućava direktnu vizualizaciju organa male karlice, materice, jajovoda i jajnika. Pored definitivne dijagnoze u istom aktu je moguće kroz male otvore na trbušnom zidu, 05-1cm, uvesti i operativne instrumente i najveći broj operacija uraditi na taj način. Postoperativni oporavak je izuzetno brz, nema stvaranja postoperativnih priraslica pa su i rezultati takvih operativnih zahvata bolji od klasičnih operativnih tehnika.
Histeroskopija
predstavlja dijagnostičko-terapijski postupak gde se kroz otvor grlića materice u materičnu duplju uvodi optički instrument, histeroskop, koji nam omogućava direktnu vizualizaciju materične duplje. U mogućnosti smo da na taj način sagledamo stanje materične sluznice i procenimo šanse za implantacijom embriona ili procenimo razloge prethodnih neuspešnih trudnoća. Uz primenu operativnih instrumenata ili laserskog zraka moguće je uraditi i različite korektivne operativne zahvate kao što su resekcija i uklanjanje pregrada u materici, odstranjenje polipa, submukoznih miomatoznih čvorova itd.
HappyGirl
HappyGirl

Broj poruka : 13681
Location : Uvek na oblacima :)
Datum upisa : 05.12.2007

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od nena beba 18/6/2009, 14:41

i ja bih dodala, jer u poslednje vreme, sa svih strana cujem, ogtt test kod zene...
nena beba
nena beba

Broj poruka : 4697
Location : BGD
Datum upisa : 08.04.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od frizerka 23/12/2010, 14:58

zdravo devojke,pre 2 dana sam radila hsg,koji je po onome sto samja procitala na ol ok,ali je dr napisao ako u roku od3 meseca ne ostanem u drugom stanju da se javim za laparoskopiju i histeroskopiju,pa me zanima da li je to neophodno posto su jajovodi prohodni.moram dodati da imam devojcicu od 8 god.ali evo vec 2 god.nikako da ostanem trudna,moja dr.mi je radila folikulometriju i donekle je to bilo ok,posto sam pre 7 god.imala kiretazu,ostala trudna preko hormonske terapije i antibiotika,pa sam morala,sad me je poslala na hsg,pa nisam pametna sta dalje,kod dr idem tek10.01,pomozite mi,dajte neki savet
frizerka
frizerka

Broj poruka : 4
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 23.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od djole42 24/12/2010, 20:13

Dobrodosla frizerka!
Pre laparo i histeroskopije posalji muza da odradi spermogram jer je i to itekako promenljiva stvar pa moze biti da tu nesto ne stima bez obzira sto imate curicu.
Srecno!
Mozes nam se pridruziti ovde https://kutak.forumotion.com/t1435p855-korak-po-korak-na-putu-do-bete
djole42
djole42

Broj poruka : 6359
Godina : 52
Location : Nis
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od frizerka 24/12/2010, 22:02

hvala puno djole39,oteracu ga ako treba i puskom na spermogram i spermo kulturu,ha,ha,to mi je isto rekao i dr.u visegradskoj da bi i on trebao da uradi analize,ide u ponedeljak.jos jednom ti se zahvaljujem jer mi ovaj,kao i vecina drugih foruma dosta znaci,ako nista drugo bar se izjadamo jedne drugima,procitamo razna iskustva,a sve smo u istom sosu.srecno nam bilo svima u ng
frizerka
frizerka

Broj poruka : 4
Godina : 41
Location : Beograd
Datum upisa : 23.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dijagnostički postupci Empty Re: Dijagnostički postupci

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu