KUTAK
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Amniocenteza

+58
Mimi12
BrankaB
caci
Vanja80
lukijano
Ancica 87
lelas
libertte
Cala Domingos
Vuchica
logona
ragaco
adriatika
sareni leptir
tulumba
neris8
d77
JednaSova
Niny
malenaccc
leptirko82
zvoncica36
Sofija Veks
neca73
saritam
KoMetaK
dacans
Januar
zoxa
tina79
Anea
darling_buds
cufta
plavaptica
LaFolie
saska1
Gramatika
Anuska
krol
Marija86
jagodica
Mirjana
bebko
maus
dr mali pariz
traveler81
molecibg
Orline
mamaK
Zaneta
agata
catherine290505
naca
lena
Zoka83
Republica
bombonica
HappyGirl
62 posters

Strana 5 od 12 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Sledeći

Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od darling_buds 10/1/2013, 12:31

Citam postove, malo je zastao razgovor, pa rekoh da dodam ono sto sam ja procitala. Naime, amniocenteza, ioako najpouzdanija metoda, nije 100% tacna uvek. Dakle tacnost i za bolesti i za pol je oko 85%. Otud se desava da ima i gresaka.

Ja sam inace 7+3, a vec sam jurila i zakazala amnio, tako da sam imam lepo jos dva meseca nerviranja ispred sebe. Inace, ja cu raditi u Frontu gde sam radila i VTO gede je vodim, ali za sada se ne zna ni kod koga ni kada tacno, negde krajem marta.

Treba mi pojasnjenje, ako znate. Da li se i dalje izvucena voda nosi licno, a ne preko bolnice i da li se u drzavnim institucijama, tj. Palmoticevoj, rade i kariotip i onaj kompletan pregled na hromozomopatije ako se vec ceka 3 nedelje? Ovo mi je jako bitno, ako neko zna...

Medjutim, jos se razmisljam da li da ipak idem u Jevremovu...
darling_buds
darling_buds

Broj poruka : 181
Datum upisa : 24.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od plavaptica 10/1/2013, 23:30

Kada sam ja radila Ac a to je bilo proslog februara, materijal si morao da nosis sam u Palmoticevu, sto je i bio jedan od razloga da odustanem od NF. Radila sam u IMD i sve pohvale za njih, jedino to trodnevno ostajanje je malo smor, ali se s druge strane osecas sigurnije. Rez sam isto cekala neke dve i po nedelje, a na papiru je samo pisalo zdrav zenski kariotip 46xx . Ja ipak mislim da je to vreme potrebno za detaljnu analizu, a za 48h se dobiju samo osnovne info. Nisam mnogo pomogla, al javice se vec neko "potkovaniji" Rolling Eyes
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od darling_buds 11/1/2013, 08:05

Hvala, pticice, sve znaci Very Happy
darling_buds
darling_buds

Broj poruka : 181
Datum upisa : 24.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Anea 24/1/2013, 13:44

Pozdrav svima! Zanima me koliko ste se dugo oporavljale od amniocenteze, tj posle koliko dana (mozda sati) vam je bilo sve kao i pre toga? Mene bolucka stomak vise od 5 dana, mada zaista nista strasno, nemam temperaturu, niti bilo kakve druge opasne simptome, ali eto osecaj nije isti. Uzimam Utrogestan i pre toga sam pila 5 dana antibiotik i to je to od lekova.

Anea

Broj poruka : 8
Location : Beograd
Datum upisa : 19.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od cufta 24/1/2013, 19:34

mislim da treba da se javis svom doktoru, i mislim da je sve ok.
cufta
cufta

Broj poruka : 5392
Godina : 55
Location : Beograd
Datum upisa : 20.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od plavaptica 24/1/2013, 19:47

Ja mislim isto Amniocenteza - Page 5 561840
plavaptica
plavaptica

Broj poruka : 1463
Godina : 49
Datum upisa : 07.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Gramatika 24/1/2013, 20:01

Mene je nekoliko dana boluckalo mesto uboda. Javi se svom lekaru, za svaki slučaj.
Gramatika
Gramatika

Broj poruka : 4085
Godina : 50
Datum upisa : 16.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od tina79 10/2/2013, 20:11

Pozdrav Gramatika. Izvini da li bi mogla malo detaljnije da mi opises svoje iskustvo. Ja cu takodje ici kod Ljubica u Jevremovu a pravo da ti kazem..nevidjena me muka hvata od svega. I da li treba da naglasim da hocu tu detaljniju analizu na ciji se rezultat ceka dve nedelje. Valjda bre oni znaju.

tina79

Broj poruka : 8
Datum upisa : 10.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Orline 10/2/2013, 21:28

Dobrodošla, tina.
Imaš moje iskustvo tamo par strana pre, pogledaj.
A što se tiče te analize, ja sam morala da naglasim, jer oni podrazumevaju ovu "kraću" što je gotova za dva dana.
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od tina79 10/2/2013, 22:20

Hvala ti Orline, svaka informacija mi dobro dodje. Inace dabl test mi je bio odlican ali zelim i ovo da odradim kao zapravo jedinu dijagnosticku metodu, pa da mi bude mirna savest. Nego se pomalo plasim cele procedure, infekcije, antibiotika..zato i zelim da odem u Jevremovu kod cuvenog dr. Inace svasta konstruisem u glavi i pitam se hocu li konacno poceti da uzivam u trudnoci. Zapravo mislim da je to cista fraza i apsolutno nemoguce. Bar za ovakve paranoike kao sto sam ja :)
Pozdrav i hvala jos jednom.

tina79

Broj poruka : 8
Datum upisa : 10.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od tina79 11/2/2013, 12:21

Orline samo jos jedno pitanje. Koliko si dugo pila eritromicin nakon intervencije? Znam da covek zna sta radi ali nekako imam fobiju od antibiotika. Pogotovo sto taj kako sam cula da pise u uputstvu se ne preporucuje u trudnoci. E sad..verovatno gresim.
A recimo utrogestan vise ne pijem. Samo sam u pocetku i kad mi ga je dr ukinula bila sam presrecna. Od njega mi jezivo pada pritisak i spavam po ceo dan.
I kako je bilo na kontroli? Da li si mozda radila neku analizu krvi da se ispita da nije ipak doslo do infekcije. Cula sam da su neki i to radili.

tina79

Broj poruka : 8
Datum upisa : 10.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Orline 11/2/2013, 14:43

Ne sećam se, onoliko koliko traje kutija je propisano, a ja sam pila dan manje Embarassed A na mnogim lekovima piše da se ne piju u trudnoći pa opet Koristimo. Nisam ni mirovala onako striktno, samo taj dan sam odležala, sutra i prekosutra malo laganije. Doduše da sam osetila bol ili kontrakcije, primirila bih se sigurno. Na kontrolu je trebalo da odem za mesec dana kod njega, ali pošto je on bio na odmoru, bila sam kod moje dr M.Janićijević.
Nisam radila nikakve analize, niti mi je rečeno. Doduše, jesam radila briseve pre amniocent. i bili uredni, pa možda zato nije trebalo ništa. Ne znam, samo pretpostavljam. Verovatno oni ako imaju neku sumnju ili iz predostrožnosti kažu. Meni nije trebalo, ja sam stvarno baš lako to sve podnela. Sem čekanja, naravno lol!
Orline
Orline

Broj poruka : 11716
Godina : 52
Location : Beograd
Datum upisa : 05.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Gramatika 11/2/2013, 15:07

Tina, vidim da ti je Orline već sve rekla. Ja nisam ni znala za te duže analize, meni su rez. stigli za 2 dana.
što se same procedure tiče, i ja sam pre toga radila redovnu kontrolu briseva i urinokulturu. To je bilo ok.
Pred AC dr ti uradi uz i kada utvrdi da je sve ok, da nema kontrakcija, radi proceduru. Ja sam imala i sveže leb. nalaze i Ljubić je tražio da ih pogleda. I mislim da je bitno da imaš sveže nalaze.
Kad te pregleda, premažu ti stomak jodom i naprskaju lokalnu anesteziju. Dr prati na uz bebu i onda ubode iglom, pa sačeka nekoliko sekundi i onda špricem izvuče plodovu vodu. Sve to traje nekoliko minuta, boli, ali nije strašnop. I posle toga sam nekoliko dana osećala blag bol na mestu uboda. Eritromicin sam pila 5 dana, onako kako je bilom propisano i to je cela kutija. Tih 5 dana sam malo više mirovala, a takođe je dr propisao i utrogestan 4 X200.
Na kontroli sam bila posle kod svoje dr.
Orli, reci mi, molim te, šta sam propustila što mi je nalaz stigao za 2 dana.
Gramatika
Gramatika

Broj poruka : 4085
Godina : 50
Datum upisa : 16.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Tangerine 20/2/2013, 14:35

Pozdrav, zene. Moje iskustvo sa amniocentezom je odlicno ako se zanemari porazavajuc rezultat, ali kad govorimo o samoj intervenciji, ona je protekla bez ikakvih problema. Radjena je u Decijoj bolnici u Novom Sadu, ambulantno, a doktora Kolarskog i sestru kojoj sam pod uticajem diazepama zaboravila ime bih svakome preporucila i posebno pohvalila. Toliko su imali takta, rutine i neznosti, svaka im cast. Dr je sve vreme pricao viceve i gluposti o Sulejmanu Velicanstvenom za koje nisam mogla da pohvatam da li se odnose na istorijski ili TV lik, skakao sa teme na temu da bi trudnice pokusavajuci da ukopcaju o cemu on to prica i isprate nit zaboravile sta im se radi. Stvarno predivan strucnjak, ponasa se prema trudnicama kao prema deci.

Posle intervencije sam uzimala ginipral, bensedin i progesteron, i mozda jos nesto cetvrto, ali ne secam se nikakvih antibiotika. Lezala sam koliko se secam 48 sati i obucila muza da kuva po uputstvu. :) Bensedin me je ubijao u pojam tako da sam ga samovoljno ukinula nakon nedelju dana umesto propisane dve nedelje.

Rezultat sam dobila nakon dve nedelje, a posle jos dve nedelje jurnjave dodatnih analiza, briseva, krvne slike itd. mi je radjen prekid trudnoce zbog Tarnerovog sindroma. To je bilo najmorbidnije iskustvo u mom zivotu, ali se i to prezivi.

U medjuvremenu sam promenila prebivaliste tako da narednu amniocentezu ili CVS planiram da radim na IMD. Kod njih mislim da nece biti problema jer sam njihov stari pacijent, radili su mi izolaciju DNK za analize u inostranstvu i jos prosli put su mi pominjali CVS, ali tada je vec bilo kasno da ih zakazemo.

Na IMD je po meni glavni problem zakazivanje zbog doticne sestre Ivane koja radi u Genetickom savetovalistu, ali su im lekari vrhunski i njima sam prezadovoljna.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od tina79 20/2/2013, 18:06

Tangerine jako mi je zao zbog tragicno loseg iskustva ali sta pametno reci...vazno je da je proslo i da ce iduci put sigurno biti bolje.

tina79

Broj poruka : 8
Datum upisa : 10.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od darling_buds 20/2/2013, 21:51

Devojke, evo da podelim i svoje iskustvo. Ja sam u ponedeljak radila placentocentezu i veceras dobila rezultate koji su dobri (i trizomije i kariotip). Radila sam kod dr Mikovica, inace nacelnika visokorizicnih trudnoca u Frontu, naravno privatno u ordinaciji Femme Medicale. Bilo je OK, mada su prostorije malo neadekvatne za jednu intervenciju. Da mi moja dr nije bas njega preporucila, verovatno bih isla kod Ljubica, pre svega zbog toga sto je Jevremova prava bolnica. Medjutim, obojica su strucnjaci, tako da je proslo OK. Evo, malo me jos ziga na mestu uboda, ali se nadam da to nece biti nikakav problem. I sama intervencija nije bila mnogo bolna.

Ono sto bih narocito navela jeste da o placentocentezi nema nista na netu, eventualno se pominje kao ekvivalent horiocentezi (biopsiji cupica), sto nije bas tacno. Naime, cupice se rade od 8-12 nedelje, a placentocenteza u 13-14 nedelji, dakle kad je plod vec bolje "instaliran" u materici, pa su rizici malo manji, a opet pre zakonskog roka za abortus ukoliko rezultati nisu dobri. Cena ista. Iskreno, mozda bi bilo korisno otvoriti novu temu o tome, mada mene trenutno mrzi...

I jos sam htela da pomenem da sam se, nakon preporuke dr zbog godina da zakazem amnio, jako puno kidala i citala net dve nedelje ne znajuci sta da radim (ne da li treba da idem, vec sta da radim ako je rezultat los s obzirom na nehumanu proceduru). Zahvaljujuci iskustvima zena, narocito detaljno opisanog potresnog iskustva Tangerine, resila sam da cu radije rizikovati pobacaj ranije, nego indukovani porodjaj kasnije, sto svima preporucujem ukoliko se odluce na bilo koju od intervencija ovog tipa. Pogotovo s obzirom da mi je ovo peta trudnoca, a nemam dece, da sam zatrudnela u procesu vantelesne i da ne zelim da nastavim da prolazim kroz mucenja raznih vrsta ako to mogu da predupredim nekako.

Izvinjavam se sto oduzih, bas mi se nesto pisalo, a ako nekoga zanimaju bilo koji detalji, slobodno mi pisite bilo ovako bilo na pp. Tangerine, tebi posebno zelim da zahvalim sto si podelila detaljno sa nama na netu svoje iskustvo, jer treba znati u sta se covek upusta, bar sam ja takva. I ja sam svoja iskustva, doduse samo o vantelesnoj, u detalje pisala u nadi da ce nekome znaciti.

Puno pozdrava i lepu trudnocu zelim vam svima, drage trudnice sunny
darling_buds
darling_buds

Broj poruka : 181
Datum upisa : 24.06.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Tangerine 21/2/2013, 11:12

Hvala Tina79.

Darling_buds, čestitam ti trudnoću i dobar rezultat placentocenteze -- sad konačno možeš da se opustiš i odahneš, posle svih muka.

Ja sam svoje iskustvo opisala na onom drugom forumu ne samo zato što mi je bilo lakše da to odmah izbacim iz sistema nego i zato što ama baš nikakve informacije o indukovanim pobačajima u kasnim nedeljama na internetu nisam mogla da nađem. Koleginica koja je imala sličan problem imala je pobačaj u istoj bolnici gde i ja, ali čak i njena situacija se rešavala drugačije nego moja.

Biopsija resica se radi od 10. nedelje do 13+6, a da budem iskrena, nisam ni znala za placentocentezu. Ja sam se u resice malo razočarala kad sam pročitala da ne detektuje defekte neuralne cevi i da postoji šansa da rezultat pokaže mozaicizam, odnosno da u nekim ćelijama ima hromozomopatije a u nekima ne, i da se u tom slučaju opet mora raditi amniocenteza.

Ranije se verovalo da biopsija nosi veći rizik od pobačaja nego amniocenteza, ali institucije koje rade veliki broj ovakvih intervencija, navode sličnu stopu pobačaja kao kod amniocenteza.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od tina79 28/2/2013, 11:10

Samo da se javim i jos jednom zahvalim Gramatici i Orline. Puno mi je znacilo vase iskustvo jer sam tacno znala sta da ocekujem. Upravo sam se vratila iz Jevremove i obavila amniocentezu kod Ljubica. Malo me bolucka ali nista strasno. Dobila sam identicnu terapiju tj.eritromicin i utrogestan.

tina79

Broj poruka : 8
Datum upisa : 10.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Gramatika 2/3/2013, 14:00

Tina, nema na čemu! Biće sve dobro! sunny
Gramatika
Gramatika

Broj poruka : 4085
Godina : 50
Datum upisa : 16.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od tina79 4/3/2013, 14:05

Gramatika hvala jos jednom. Danas dobih rezultate i sve je ok :) Sad vala mogu malo da danem dusom :)

tina79

Broj poruka : 8
Datum upisa : 10.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Gramatika 4/3/2013, 15:15

Odlično, a sada opušteno uživaj u trudnoći! cvet
Gramatika
Gramatika

Broj poruka : 4085
Godina : 50
Datum upisa : 16.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Tangerine 4/3/2013, 15:17

Odlično, čestitam! Samo nam nisi rekla da li čekamo batu ili seku.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od tina79 5/3/2013, 10:25

E pa to je bilo interesantno. Moja dr mi je u 12. nedelji rekla da joj deluje da je musko, a posto mi je par prijateljica reklo da su im u tim periodu vec pogodili pol, uzela sam to zdravo za gotovo. Kad ono juce...xx tj. seka :) Naravno da mi je pol apsolutno nebitan i da samo bude zivo i zdravo, ali da budem iskrena bas sam se jako iznenadila :) Sad samo da stignu i oni drugi nalazi na koje se ceka jos jedno valjda dve nedelje i da nacisto to prebrinem. Valjda ce i to biti dobro pa da mirno docekam prolece.

tina79

Broj poruka : 8
Datum upisa : 10.02.2013

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Tangerine 14/4/2013, 16:17

Meni je u utorak urađena amniocenteza na Institutu za majku i dete. Mogu slobodno reći da sam prezadovoljna i intervencijom i boravkom u bolnici. Osoblje je divno, i lekari i sestre. Čisto je, i toaleti i kupatila i sobe se čiste redovno. Tri noći ostajete u bolnici i Institut je jedina bolnica gde se amniocenteza ne radi u ambulantnim nego bolničkim uslovima.

Ništa me nije bolelo i bilo je gotovo za 2 minuta.

Sad čekamo rezultate! Pol već znam, imam sina.
Tangerine
Tangerine

Broj poruka : 354
Godina : 38
Datum upisa : 25.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od zoxa 20/4/2013, 13:01

Tangerine, zelim vam dobre rezultate, zdravog sina!!!

Ranija iskustva, ne ponovila se!

Pisala si o cvs-u i mozaicizmu, mi smo primjer skolski. Urade mi cvs zbog losijeg prvosemestralnog skrininga. Prvi rezultat, zdrava djevojcica a u drugim rezultatima pojavila se translokacija na 10% materijala, pritom smo i ja i mm zdravi sa normalnim kariotipom. Dalje ispitivanje sam odbila tj amniocentezu.
Svaki uz dobar.
Cekamo porodjaj pa cemo raditi kariotip.
U prvoj trudnoci cvs prosao dobro.
zoxa
zoxa

Broj poruka : 2601
Godina : 48
Location : Prag
Datum upisa : 25.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Amniocenteza - Page 5 Empty Re: Amniocenteza

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 12 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu